Hem dünyanın hem de Türkiye’nin dört bir tarafında katılabileceğiniz çok fazla festival ve kutlama bulunmaktadır. Kültür, tarih, müzik, dans, tiyatro ya da gibi ilginizi her ne çekiyorsa bununla ilgili festivali belirledikten sonra tek yapmanız gereken biletlerinizi alıp seyahat etmektir. Festivaller her yıl genellikle aynı tarihlere denk geldikleri için erken rezervasyon ve ucuz bilet gibi avantajlarınız da bulunmaktadır. Bizde sizler için hem yurt içi hem de yurt dışında düzenlenecek olan en güzel ve en etkileyici festivalleri derledik. İşte 2020 yılında Türkiye’de ve Dünya ‘da düzenlenmesi planlanan en popüler festivaller:

Havana Caz Festivali

Her yıl Ocak ayında düzenlenen Havana Caz Festivali, 2020 yılında 15 Ocak ve 20 Ocak tarihleri arasında Küba sokaklarında olacak. UNESCO’nun da dünya mirası listesine aldığı Havana’nın eski şehri festivalin merkezi olarak dans eden ve şarkı söyleyen insanlarla dolacaktır. Festival dönemi boyunca Küba’nın en ünlü mekânlarında yerli ve Dünya’nın birçok yerinden gelen yabancı sanatçıların performanslarını izleyebilirsiniz.

Rio Karnavalı

Rio Karnavalı, ilk olarak 1900’lü yıllarda başlayan tüm dünyanın dilinde olan geçmişten günümüze en renkli ve en eğlenceli festivallerden biridir. Karnaval Brezilya’nın en büyük ikinci şehri olan Rio de Janeiro’da düzenlenmektedir. Rio Karnavalı 2020 yılında 20 Şubatla 26 Şubat arasında yapılacak olup bu tarihlere göre önceden rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.

Holi Festivali

Holi Festivali, Rio Karnavalından sonra belki de dünyaca ünlü ikinci festival olarak gösterilebilir. Baharın gelişi çok renkli ve eğlenceli bu festivalle kutlanmaktadır. 2020 yılında ne zaman yapılacağı daha tam belirlenmiş olmasa da 9-10 Mart tarihlerinde yapılmasına kesin gözüyle bakılmaktadır. Rengârenk toz boyaların havalara atılarak eğlenildiği festival, genellikle sokaklarda yapıldığı için herhangi bir ücret ödemenize gerek bulunmamaktadır.

Cannes Film Festivali

Her yıl Mayıs ayında Fransa’nın Cannes şehrinde yapılan film festivali sektörün en önemli festivallerinden biridir. Cannes Film Festivali tam olarak film festivali olsa da ünlülerin boy gösterdiği ve tam bir şıklık yarışının olduğu bir organizasyondur. Her yıl ortalama olarak 20 film bu festivalde yarışmaktadır. 2020 yılında 12-13 Mayıs tarihlerinden yapılacak olan Cannes Film Festivali’ne giderek birçok ünlü aktörle ve yönetmenle karşılaşma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Işık Festivali

Noel öncesinde Fransa’nın Lyon kentinde düzenlenen festival şehir ışıldatan Avrupa’nın en güzel festivallerinden biridir. Tarihi çok eskiye dayansa da 1989 yılından bu yana düzenli olarak yapılmaktadır. Işık Festivali’nde neredeyse tüm önemli mimari eserlere yansıtılan desenli ışık oyunlarıyla karşılaşacaksınız. Festival sokaklarda ve tüm şehirde yapıldığı için hiçbir ücret ödemeden ışık şölenlerini seyredebilirsiniz.

Winterfest

Bursa’da düzenlenen festival adından da anlaşıldığı üzere kış temasında yapılmaktadır. Her yıl ocak ayına 3 parça halinde sunulan festival bu yıl 2-6 Şubat, 6-9 Şubat ve 10-13 Şubat tarihlerinde düzenlenecektir. Sizlerde bu tarihlerde Uludağ Kayak Merkezine gelerek festivale katılabilirsiniz.

İstanbul Film Festivali

Tüm Dünya’da en önemli kültür başkentlerinden biri olarak kabul edilen İstanbul’da her yıl Nisan ayında Dünya çapında bir film festivali düzenlenmektedir. Tüm Dünya’dan büyük ilgi görerek yabancı yönetmen ve aktörlerin ilgi gösterdiği festival bu yıl 10-21 Nisan tarihleri arasında yapılması planlanmaktadır. Film festivalinde birçok saygın ödüllerde sahiplerini bulmaktadır. Altın Lale ödüllerden en saygın olanıdır.

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı

Türkiye’de Nisan ayı birçok karnavalın, festivalin yapıldığı dönemdir. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı hiç şüphesiz Nisan ayında gidilebilecek en büyük organizasyonlardan biridir. Bu yıl 3-12 Nisan tarihlerinde yapılması planlanan festival sokaklarda yapıldığı için katılımda ücretsizdir.

Kategoriler: Genel