Son zamanlarda ekonomik nedenlerle fazla etkinliğin yapılmaması bilet satışı yapan acentelerin işlerini büyük oranda etkiledi. Olan etkinliklerin de bilet fiyatlarının fazla olması satışları iyice düşmesine sebep oldu. Etkinlik bileti satışı gerçekleştiren acenteler için satışlarını arttıracağını düşündüğümüz birkaç önerimizi derledik.

Müşteri Portföyünün Belirlenmesi

Öncelikle satışlarınız için hedeflediğiniz kitleyi belirlemek çok önemlidir. Bu hedef kitleye göre tüm satış stratejinizi yönlendirmelisiniz. Hedef kitlesinin belirlenmesi için sizden genel olarak en çok alış verişi yapan yaş aralığını belirleyerek başlayabilirsiniz. Daha sonra bu yaş aralığındaki hedef kitlesinden bilet alanların ortak özelliklerini bulmaya çalışabilirsiniz. Bu ortak özelliklere göre düzenlediğiniz kampanyaları, reklamları vs. düzenleyebilir müşteriyle daha iyi etkileşim içerisine girebilirsiniz.

Müşteri Portföyüne Göre Reklam Verilmesi

Müşteri Portföyünün belirlenmesinden sonra hedef kitlenize göre reklamlar hazırlamalısınız. Bu sayede müşterilerinizle çok daha hızlı etkileşim haline girebilirsiniz. Örneği hedef kitleniz 18-24 yaş aralığında ise günümüzde bu yaş aralığının sık olarak uğradığı yerlerden biri olan Youtube’da reklamlar verebilirsiniz. Hedef kitlenizin sürekli bulunduğu ortamlara reklamlarınızı vererek reklamların işlevini daha iyi yerine getirmesini sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyanın Kullanılması

Son dönemde kullanıcı sayısını hızla arttıran sosyal platformlar bulunmaktadır. Bu sosyal ağlarda paylaşılan herhangi bir paylaşım TV de yayınlanan bir programdan daha fazla kitlelere ulaşmaktadır. Sosyal medyanın bu denli güçlendiği bir dönemde bu sosyal ağları etkinlik bileti satışlarını arttırmak için kullanmamak olmaz. Sosyal medya üzerinden yapacağınız bir tanıtım ile hedef kitlenize çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

E-posta İle Pazarlama Çalışmaları

E-posta dijital dünyanın en eski pazarlama yollarından biridir. E-posta ile pazarlama yapmanın birkaç yararı hala göz ardı edilemeyecek seviyededir. E-posta yolu ile hedef kitlenizde ki her bir bireye tek tek ulaşmak bu yararların en başında gelmektedir. Ayrıca hedef kitlenizde ki herkese tek tek ulaşmış olmanın yanında e-posta ile pazarlama yapıldığında yüksek geri dönüş alınmaktadır. Bu geri dönüşler sayesinde izlediğiniz pazarlama politikalarını gözden geçirebilir ve düzenleyebilirsiniz. E-posta ile pazarlama konusunda örnek gösterilecek firmalar arasında hepsiburada, n11, trendyol gibi E-ticaret siteleri gibi otobüs bileti ve uçak bileti al sloganları ile yayında olan bir çok online bilet satan siteyi e-posta pazarlaması konusunda inceleyebilirsiniz.

Kampanyalar Düzenlenmesi

Yukarıdaki tavsiyelerimize son olarak ekleyeceğimiz ise kampanyalar düzenlemektir. Yapılacak bu kampanyaları yukarıda belirlemenizi önerdiğimiz hedef kitlenize uygun olarak düzenlemelisiniz. Kampanyalarla kısa vadede büyük kazançlar sağlamaktan çok uzun vadede müşteri kitlenizi arttıracak şekilde düşünmelisiniz. Bu sayede kampanyalarla sizleri tanıyan müşterileriniz eğer memnun kalırlarsa bir daha ki sefere yine sizi tercih edeceklerdir.

Sonuç olarak bu yazımızda sizlere satışlarınızı nasıl arttıracağınızla ilgili beş önerimizi gösterdik. Bu önerilerimizi dikkate alarak yüksek ihtimalle satışlarınızda bir artış yakalayabilirsiniz.

Kategoriler: Genel