Son dönemde tüm Dünya’yı etkisi altına alan COVID-19 virüsü hızla yayılımını sürdürmektedir. İnsandan insana çok hızlı bir şekilde yayılan virüs için Türkiye ve Dünya alarma geçmiştir. Bütün ülkeler sınırlarını kapatmış hatta sokağa çıkma yasakları ilan edilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü COVID-19 virüsü salgını küresel salgın anlamına gelen “Pandemi” olarak belirlemiştir. COVID-19 ile ilgili son durumu buradan öğrenebilirsiniz.

Coronavirüs nedir?

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında, Çin’de bir anda sebebi bilinmeyen zatürre olguları ortaya çıkmaya başladı. Yapılan araştırmalar, bu zatürre vakalarının daha önceden görülmemiş yeni bir tip coronavirüs olduğunu gösterdi. Virüsün bu formu, 2019 yılında keşfedildiği için, Coronavirus 2019 yani COVID-19 adı verildi. Coronavirüs aslında, hayvanlarda bolca bulunan bir virüs türüdür. Şuan hastalığa neden olan COVID-19 virüsünün kaynağı olarak Çin’in Wuhan kentinde hizmet veren Huanan deniz ürünleri pazarı olduğu tahmin edilmektedir. Önceleri hayvandan insana bulaştığı düşünülen virüsün insandan insana da hızlı şekilde yayılabildiği zamanla görülmüştür.

Coronavirüs ailesinin hayvandan insana bulaşması ilk defa görülmemiştir. Bir coronavirüs türü olan SARS hastalığının Asya’da yaşayan bir kedi türü olan Misk (Civet) kedisinden insanlara geçtiği düşünülmektedir. Başka bir coronavirüs türü olan MERS ise Orta Doğu’da çok yaygın olarak bulunan insanlarla yakın temas halindeki develerden insanlara yayılmıştır. COVID-19 ise Huanan deniz ürünleri hayvan pazarından alınan yarasaların ya da pangolin isimli egzotik bir hayvanın tüketilmesiyle insanlara geçtiğine dair yaygın bir düşünce mevcuttur. Ancak bu bilgi Dünya Sağlık Örgütü tarafından doğrulanmamıştır.

Virüsünden Dolayı İptal Edilen Etkinlikler

Dünya üzerindeki yayılmasını hızla arttıran COVID-19 virüsü yüzünden tüm ülkeler sınırlarını Dünya’ya neredeyse kapattı. Ülkelerin aldığı bu önlemler insanların topluca bir arada durmalarının da önüne geçmektedir. Bu önlemlerin daha iyi uygulanması ve virüsün birçok insana bulaşmasını önlemek için büyük etkinlikler iptal edilmekte veya ertelenmektedir. İşte COVID-19 sebebiyle iptal edilen etkinlikler;

1-South by Southwest

Her yıl ilkbahar aylarında Austin, Texas, ABD’de yapılan South by Southwest interaktif etkinliklerin, film ve müzik festivallerinin ve konferansların yapıldığı bir etkinliktir. İlk kez 1987 yılında yapılmaya başlanan etkinliğin başlangıç ve bitiş tarihi değişiklik göstermektedir. Bu yıl ise COVID-19 sebebiyle ileri bir tarihe ertelenmiştir.

2- Mobil Dünya Kongresi 2020

Dünya’nın en büyük mobil endüstri fuarı olma özelliğini taşıyan Mobil Dünya Kongresi (Mobile World Congress) aynı zamanda mobil operatörleri, cihaz üreticileri ve teknoloji sağlayıcılarını bir araya getirmektedir. İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen etkinlik genellikle şubat mart ayları arasında yapılmaktadır. Etkinliğe her sene 200’ den fazla ülkeden ziyaretçi gelmektedir. Ancak bu sene başta Avrupa olmak üzere İspanya’yı da etkisi altına alan coronavirüs sebebiyle ileri bir ertelendiği duyuruldu. Etkinliğin ne zaman yapılacağına dair şuanda kesin bir tarih bulunmuyor.

3- Facebook F8

Facebook şirketi tarafından düzenlenmekte olan Facebook F8 etkinliği web sitesi çevresinde ürün ve hizmetler üreten geliştiricileri ve girişimcileri bir arada getirmektedir. Çoğunlukla yıllık olarak yapılmaktadır. Facebook F8 etkinliğide coronavirüs tehdidinin artmasıyla beraber ertelenene etkinliklerden biri olmuştur. Etkinliğin ne zaman yapılacağına dair bi açıklama şuan için bulunmamaktadır.

İptal dilen etkinlikler yerine online olarak katılabileceğiniz etkinliklere buradan ulaşabilirsiniz.

Kategoriler: Genel