İnternet ve teknoloji gün geçtikçe değişerek gelişmektedir. Aynı zamanda internetin ve teknolojinin gelişmesiyle insanlara daha farklı alanlarda daha fazla hizmet verilebiliyor. Bu verilen hizmetlerin başında herkesin aklına gelecek olan online seyir keyfi sunan film ve dizi platformları gelmektedir. CD ve DVD ile filmleri izlediğimiz, dizi takip edebilmek için hep bir takvime ve saate bağlı olduğumuz günleri düşününce, bu platformların değeri daha iyi anlaşılıyor.

Bu yazımızda herkesin yaşantısında büyük bir yer alan film ve dizi platformları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

BluTV

Yerli dizi ve yerli film platformlarının başında ilk akla gelen sağlayıcılarından biri olan BluTV, 2015 yılından bu yana hizmet vermektedir. BluTV, mobil cihazlar, bilgisayar ve smart TV’lerden kolaylıkla erişilebilen bir platformdur. BluTV şu anda tek abonelik paketi sunmaktadır. Bu sayede diğer platformlardan farklı olarak tüm çözünürlükleri bir sınırlandırma bulunmadan sunmaktadır. BluTV yerli bir girişim olmasının yanında Alef ve Şahsiyet gibi dizileri de bünyesinde bulundurarak dikkat çekmektedir. Bunlara ek olarak birçok orijinal film ve yabancı dizi – film içerikleri de bulunmaktadır. BluTV’nin fiyatı aylık 22.90 TL’dir.

Amazon Prime

Dünyanın en ünlü ve en büyük e-ticaret platformlarından biri olan Amazon’un sunduğu Amazon Prime, dizi ve film platformları arasında kendine yer edinmeye çalışmaktadır. Amazon Prime, küresel alanda ses getiren orijinal yapımları ve içerisinde bulundurduğu yüzlerce içeriği ile dikkatleri üzerinde çekmektedir. Prime Video, bilgisayar, mobil cihazlar, Smart TV ve daha birçok farklı cihazlarda izlenebilmektedir. Tüm bu hizmetlerin yanında izlediğiniz içerikleri isterseniz indirme seçeneğiniz de bulunmaktadır. Amazon Prime üyeliği amazon.com üzerinde ücretsiz kargo, e-kitap, Twich Prime, müzik ve depolama alanı servislerinde indirim fırsatlarını da içinde sunmaktadır. Amazon Prime en çok fiyatı yüzünden dikkat çekmektedir. Amazon Prime, aylık sadece 7,90 TL ücret talep etmekte ve canınızın istediğinde iptal edeceğiniz 30 günlük bir deneme süreside bulunuyor.

Netflix

Netflix, 1997 yılında Kaliforniya’da DVD kiralama üzerinde kurulmuş bir şirket olarak serüvenine başladı. Günümüzde ise dünyanın en büyük online medya hizmetleri platformudur ve en önde gelen dizi – film yapım şirketlerinden biri halini almıştır. Dünya üzerinden çok fazla ülkede hizmet veren Netflix, 2016 yılından beri Türkiye’de de aktif şekilde kullanıma sunulmuştur. Online film ve dizi platformları dendiğinde akıllara ilk gelen platform olan Netflix, mobil cihazlar, bilgisayarlar, Blu-ray oynatıcılar, Smart TV ve daha birçok cihazda sorunsuz şekilde izlenebilmektedir. Netflix’in en büyük avantajlarından biri ise her ülke için orijinal içerikler üretmesidir. Çeşitli dizi ve filmler, her hafta mutlaka yeni gelen yapımlar, cihaza indirme ve çevrimdışı olarak izleme özelliği ve izleyen kişinin internet hızına göre en optimum görüntü kalitesini sunması gibi özellikleri bulunmaktadır.

Netflix üyeliği için 3 farklı seçenek sunmaktadır. 17,99 TL olan giriş paketi Netflix’de videoları sadece 1 cihaz üzerinden ve standart çözünürlükte izlenmesine olanak sağlamaktadır. 29,99 TL orta paketi ise videoları aynı anda 2 cihaz üzerinden 1080p kalitesinde izleyebilme ve 2 telefon ya da tablete indirerek çevrimdışı izleme özelliklerini sunmaktadır. 41,99 TL olan en pahalı pakette ise videoları aynı anda 4 farklı cihaz üzerinden 1080p ve 4K izleyebilme imkanı sunarken 4 farklı telefon ya da tablete indirme imkanını da sunmaktadır.

Kategoriler: Genel