Sanatın en güzel türlerinden biri olan sinema Türkiye’de düzenlenen onlarca festival ile izleyicisiyle buluşmaktadır. Günümüzde büyük emeklerle çekilen sanat filmlerinin sayısı giderek azalmaktadır. Sanat filmlerine olan ilginin artması için, Türkiye’nin farklı yerlerinde düzenlenen film festivalleri bulunmakladır. Bizde bu festivalleri sizler için biraz olsun tanıtmak istedik.

!f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali

2002 yılında İstanbul’da düzenlenmeye başlayan İstanbul Uluslararası Bağımsız Film Festivali, dünyadaki farklı din, dil, ırk ve farklı milletlerin sanatlarıyla yoğrulmuş filmlerle birçok sayıdaki sinemaseveri bir araya getirmektedir. Aynı zamanda çoğu insanında her yıl geldiği vazgeçilmez bir festival olma yolunda ilerlemektedir.

Ayrıca film gösterilerinden farklı olarak düzenlenmekte olan çeşitli etkinlikler de parti, atölye vs. gibi festivalin içeriğini bir hayli zenginleştirmektedir. Festival hakkında merak ettiklerinize buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan başka Ankara ve İzmir’de de yapılan festival, aynı zamanda ‘alternatif dağıtım ve paylaşım’ projesi çerçevesinde Türkiye ve komşu ülkelerde de 30’dan fazla kentte film gösterimleri gerçekleştirmektedir. Buradan da festivalin ne kadar yaygın ve uluslararası çapta olduğunu olduğunu görebiliyoruz.

Her yıl Şubat ve Mart ayında yapılan festival, izleyicilerle festivali Cinemaximum sinemalarında buluşmaktadır.

İstanbul Film festivali ile ilgili ayrıntılı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, Türkiye için büyük bir öneme sahip festivallerden biridir. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali,  ülkemizde düzenlenen ilk kadın filmleri festivali olmasından dolayı ayrıca büyük bir anlama sahiptir. Aynı zamanda festival birçok yerli veya yabancı kadın yönetmenin hikayelerine ev sahipliği yapmaktadır.

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivalinin hedefi, kadının toplumdaki yeri ve günlük hayatta yaşadıkları zorluk, zorbalıklara ilişkin bir farkındalık yaratmaktır. Bu yüzden uluslararası alanda oldukça tanınan ve hatırı sayılacak kadar öneme sahip olan bir festivaldir.

1998 senesinde yapılmaya başlanan Uçan Süpürge Kadın Film Festivalleri günümüzde de her yıl Mayıs ayında olmak üzere Ankara’da devam ettirilmektedir. Uçan Süpürge Vakfı hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Gezici Festival

Gezici festival, 1995 senesinde Türkiye de bir ilki gerçekleştirmiştir. Türkiye de sinema salonu olan olmayan tüm şehirlere ulaşıp sinema kültürünü yaymıştır. Gezici Festivalin uğradığı birçok şehirde sinema salonları açılmış ve sinemanın en anlamlı, özel örnekleri beyaz perdede insanlarla buluşturulmuştur.

Aktif bir şekilde 23 yıldır devam etmekte olan Gezici Festival yurt içinde Ankara, Artvin, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Edremit, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Malatya, Mersin, Ordu, Samsun, Sinop ve Van’da, yurt dışında ise; Bakü (Azerbaycan), Drama (Yunanistan), Saraybosna (Bosna Hersek), Tiflis (Gürcistan) ve Üsküp’te (Makedonya) boy göstermiştir. Festival kapsamında festivalden ayrı olarak çeşitli söyleşiler ve atölyeler de beraberinde halkla buluşmaya devam etmektedir.

Kendini sinemaya vermiş yurt dışı ve yurt içinden katılan konukların katılımlarıyla Gezici Festival, güzel bir şekilde ilerlemeye devam etmektedir. Başka Sinema hakkında merak ettiklerinize buradan ulaşabilirsiniz.

Antalya Altın Portakal Film Festivali

İlk olarak 1964 senesinde yapılmaya başlayan Antalya Altın Portakal Film Festivali, Türk sinemasının hem maddi hem de manevi alanda desteklemek, film yapımcılarını yeni ve güzel işler çıkarmak için teşvik etmek, Türk Sineması’nın Dünya çapında tanınmasını sağlamayı hedeflemektedir. Türkiye’nin en köklü festivallerinden biri olan Altın Portakal Film Festivali, Dünya’nın pek çok coğrafyasında kabul gören festivallerden biri haline gelmiştir.

2015 yılından beridir “Uluslararası Antalya Film Festivali” adıyla düzenlenmeye devam etmektedir. İsim değişikliği yapılmadan önce her yıl Ekim ayında düzenlenen festival, 2015 yılından bu yana Kasım ve Aralık aylarında düzenlenmeye başlanmıştır. Daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Safranbolu Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali

Safranbolu Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, ilk olarak 2000 yılında Safranbolu Belediyesi tarafından düzenlenmiştir.

Safranbolu Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nin amacı, Türkiye’de ki kültürel mirasa sahip çıkmak ve gelecek nesillere aktarmaktır. Belgesel filmleri de bu mirasın yayılmasında aracı görev görmektedir.

Osmanlı mimarisinin olabildiğince gösterişliliğiyle ayakta kaldığı nadir örneklerinden olan Safranbolu, 2000 yılının eylül ayında kendine özgü olan festivali gerçekleştirmiştir. 2004 yılında bu yana Safranbolu Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’ni uluslararası alana taşıyarak bütün dünyada etkinliğini gösterecek önemli bir organizasyona imza atılmıştır.

Safranbolu Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde birinci olan belgeselin hediyesi ise Altın Safran ödülüdür. Festival hakkında merak ettiğiniz diğer detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Kategoriler: Genel