Dünya’nın dört bir yanında gerçekleşen etkinlikler bulunmaktadır. Bu etkinliklere gitmek isteyenlerin en çok düşündüğü konu vize alıp alamayacağıdır. Bu yazımızda sizin için yurt dışında vize alma sıkıntısı olmaksızın gidebileceğiniz etkinlikleri derledik.

1- EXIT

2001 yılından bu yana yapılan EXIT müzik festivali Güney Doğa Avrupa’ın en büyük festivalidir. EXIT festivalinin yapıldığı Petrovaradin Hisarı festivalin popüler olmasında ki en büyük etkendir. Festivalde bu güne kadar sahne alanlar arasında iz bırakan birçok isim bulunmaktadır. Festivalin ünü arttıkça gelen ziyaretçi sayısının da her geçen gün arttığı görülmektedir. EXIT festivaline gitmek isterseniz herhangi bir vize işlemi olmadan gidebilirsiniz.

2- Sea Dance Festival

Sea Dance Festivali 2014 bu yana yapılmaktadır. Festival daha ilk yılında Avrupa Festival Ödülleri’nde en iyi festival seçilmiştir. The Prodigy, Wilkinson, Noisia, Calyx & Teebee gibi ünlü isimlerinde yer aldığı festival deniz ve dansın bir arada olduğu en iyi festivallerden biridir. Karadağ’ı gezmek için gittiğinizde mutlaka bu festivale uğramalı Avrupa’nın en çılgın festivalini kaçırmamalısınız.

3- Mawazine Müzik Festivali

Her yıl birçok uluslararası ve yerel sanatçının katıldığı Mawazine, Fas’ın Rabat kentinde yapılmaktadır. Mawazine, farklı bir kültür ve coğrafya da eğlenmek isteyenler için benzerine az rastlanır bir festivaldir. Bu festival için her yıl Rabat’a 2.5 milyon ziyaretçi gelmektedir. Sizlerde Fas’da ki bu festivale katılmak için vize almadan yola çıkabilirsiniz.

4- Tbilisi Open Air

Gürcistan’ın Tiflis kentinde düzenlenen Tiflis Açık Hava Festivali daha çok elektronik ve rock müzik ağırlıklı bir festivaldir. 2009 yılında düzenlenmeye başlanan festival bundan sonraki her yıl düzenlenmeye devam etmiştir. Genelde her yıl haziran ayında yapılmaya çalışılan festival arada bir de olsa mayıs ayında da yapıldığı olmuştur. Gürcistan, Türk vatandaşlarına vize uygulaması yapmadığı için sizlerde rahatlıkla bu festivale katılabilirsiniz.

5- Woodstock Ukraine

Ağustosun ilk hafta sonu düzenlenen festival ünlü hayır örgütü “Heart to Heart” tarafından düzenlenmektedir. Büyük festivaller arasında diğerlerine göre daha az bir tarihe sahiptir. Ukrayna’nın Lviv bölgesinde yapılan Woodstock Ukraine 2011 yılından beri yapılmaktadır. “Barış, Müzik, Aşk” sloganlarıyla yapılan festival 1969 yılında gerçekleşen ünlü Woodstock festivalinin bir benzerini canlandırmaya çalışmıştır. Woodstock Ukraine vize derdi olmadan gidebileceğiniz festivallerden birisidir.

6- Baščaršija Nights

Bosna Hersek’te yapılan en büyük kültür sanat festivalidir. Her yıl Temmuz ayında gerçekleştirilen festivalde Bosna Hersek’in kültürünü farklı yönlerden tanıtmaktadır. Festivalde klasik müzik, rock’n roll, folk, tiyatro, güncel sergiler, kitaplar, filmler, çocuklar için etkinlikler, opera vb. birçok etkinlik bünyesinde barındırmaktadır. Bosna Hersek’de Türk vatandaşlarına vize uygulaması yapmamaktadır. Bu yüzden vizesiz katılabileceğiniz festivallerden biri olarak Baščaršija Nights festivalini gösterebiliriz.

Sizlerde festival gezmeyi sevenlerdenseniz bu yazımızda bulunan vizesiz gidebileceğiniz festivalleri inceleyerek seyahatinizi planlayabilirsiniz.

Kategoriler: Genel